CEL JEST JEDEN: EKSTRALIGA!

Hotel „Amber” był w poniedziałek, 7 listopada br. miejscem prezentacji aktualnego zespołu Gdańskiego Klubu Żużlowego Zdunek Wybrzeże, który w sezonie 2018 stawia sobie za cel awans do PGE Ekstraligi. Jako pierwsi skład nowego teamu poznali klubowi sponsorzy, a ich żywe reakcje na widok każdego z ośmiu przedstawionych żużlowców przekonują, że ekstraligowe nadzieje nie są przesadzone.

Kto ma je zrealizować? Z zawodników dotychczasowych Oskar Fajfer i Anders Thomsen oraz młodzieżowcy; Dominik Kossakowski, Marcin Turowski i Karol Żupiński. Klub opuścili Kacper Gomólski, Troy Batchelor, Hubert Łęgowik i Renat Gafurov. Pierwszy z nich zaskoczył klubowych działaczy niespodziewanym zerwaniem daleko posuniętych negocjacji i decyzją o przejściu do jednego z klubów Ekstraligi (prawdopodobnie jest to Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra), trzech pozostałych nie zaakceptował nowy trener Lech Kędziora.

Do drużyny dołączyli natomiast Mikkel Michelsen z Azotów Unii Tarnów, Patrick Hougaard z Arge Speedway Wandy Kraków oraz Michał Szczepaniak z Euro Finannce Polonii Piła. Gdańskiemu klubowi do podstawowej dziewiątki  brakuje zatem jednego dobrego seniora. Poszukiwania trwają, a dobra opinia jaką cieszy się gdański klub w środowisku żużlowców pozwala przypuszczać, że nowy zawodnik będzie nie tyle uzupełnieniem, co istotnym wzmocnieniem składu.

Od lewej: Lech Kędziora (trener), Karol Żupiński, Marcin Turowski, Dominik Kossakowski, Oskar Fajfer, Michał Szczepaniak, Patrick Hougaard, Anders Thomsen, Mikkel Michelsen

Poniedziałkowe spotkanie ze sponsoromi było dla Tadeusza Zdunka, prezesa zarządu i zarazem sponsora tytularnego okazją do przedstawienia klubowych dokonań w minionych trzech latach. A trzeba pamiętać, że w 2015 roku w spadku po poprzednikach „aktywa” dałoby się określić trzema wymownymi parametrami; 1,2 mln zł długu, brak licencji na starty choćby w 2 lidze i mocno nadwyrężone zaufanie nawet wśród najwierniejszych kibiców. Praktycznie wszystko trzeba było zaczynać nie tyle od zera, co od głębokiej depresji.

Karol Żupiński to wychowanek klubu i aktualny wicemistrz świata w klasie 250 cc. Z początkiem czerwca przyszłego roku skończy 16 lat i będzie mógł startować w pierwszym zespole.

T. Zdunek wraz z grupą najbardziej oddanych współpracowników i dobrze przemyślaną strategią dochodzenia do celu małymi krokami oraz sięganiem po wsparcie jak największej liczby drobnych sponsorów sprawił, że dzisiaj Wybrzeże Gdańsk to klub po pierwsze – bez długów, po drugie – dysponujący największą w Polsce, Młodzieżową Szkołą Żużlową wspieraną przez Grupę Lotos, po trzecie – z sukcesami w Nice 1 lidze żużlowej na miarę drugiego miejsca na koniec sezonu i minimalnej przegranej w walce o awans do PGE Ekstraligi.

Jak mówią; co się odwlecze, to nie uciecze. Jedno jest pewne; wybrzeżowych kibiców żużla czekają w najbliższym sezonie nie lada emocje. Rekord 11 tys. widzów podczas październikowego meczu barażowego z Get Well Toruń czeka na pobicie…

H. Jez.
(07.11.2017)