POLICYJNA PRZEPROWADZKA

Blisko 30 mln zł kosztowała nowa siedziba gdańskiej policji przy ul. Długa Grobla 4, w połowie 300-metrowego dystansu między ul. Siennicką i mariną nad Motławą. Ostatnia w wymienionych lokalizacji jest istotna o tyle, że w nowym budynku znajdzie swoje lokum 25-osobowy Komisariat Wodny Policji, działający dotychczas w odległej Twierdzy Wisłoujście.

Gros pomieszczeń w nowym obiekcie zajmie jednak Komisariat II Policji, który przeniesie się z ul. Piwnej, a dodatkowo przejmie obowiązki zlikwidowanego Komisariatu VII Policji z ul. Wosia Budzysza na Stogach. Tym sposobem prawie 150 funkcjonariuszy strzec będzie porządku na rozległym obszarze aż siedmiu dzielnic Gdańska; Śródmieścia, Przeróbki, Stogów, Krakowca i Górek Zachodnich, Wyspy Sobieszewskiej, Olszynki oraz Rudników. W sumie – 90 km kw. powierzchni i blisko 56 tys. mieszkańców. Szczególnym wyzwaniem dla funkcjonariuszy będą odległości do pokonania podczas niektórych interwencji. Przykład: nową siedzibę policji od jachtklubu ”Neptun” w Górkach Zachodnich dzieli odległość 10 km, natomiast od przeprawy promowej w Świbnie – 20 km, a gdy chwilowo zamknięty zostanie most w Sobieszewie – nawet 35 km…

Uroczyste otwarcie nowego komisariatu nastąpiło 15 listopada 2017 w samo południe. Po ceremonii zaproszeni goście mogli obejrzeć m.in. stanowisko kierowania, niebieski pokój do przesłuchań osób małoletnich, pomieszczenia służbowe policjantów, gabinet komendanta, salę odpraw, siłownię oraz boksy dla zatrzymanych. Ci ostatni na przeprowadzce z pewnością nie skorzystają, co widać na poniższym zdjęciu.

Tekst i zdjęcia:
H. Jez.