43 FPFF GDYNIA: CIEPŁE PRZYJĘCIE „ZIMNEJ WOJNY”

Wtorkowe pokazy prasowe zaczęły się od „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Chłodem jednak nie powiało. Wprost przeciwnie. Tak ciepłego, jeśli wręcz nie gorącego przyjęcia nie miała żadna z dotychczasowych premier. Dodajmy – w pełni zasłużenie. Na dodatek, niby prosta, czarno-biała konwencja tego dzieła jeszcze bardziej wzmocniła jego przesłanie.

Joanna Kulig jako filmowa Zuza może zaskoczyć podczas przyszłorocznych nominacji do Oscara

Banalna z pozoru historia miłości utalentowanego i wykształconego nie tylko muzycznie pianisty, dyrygenta oraz kompozytora (w tej roli Tomasz Kot) z pozornie prostą choć urodziwą dziewczyną z prowincji, próbującą swoich sił jako pieśniarka i tancerka zespołu ludowego (Joanna Kulig) wpleciona została w skomplikowane i niebezpieczne czasy dyktatury sowieckiej oraz podsycanej przez nią zimnowojennej konfrontacji z krajami Europy zachodniej. Zmienność kolei losów obydwojga bohaterów nie zmienia jednak faktu, że ich uczucie ostatecznie zwycięża, choć finał trudno uznać za optymistyczny.

Ten film z uwagi na swoją uniwersalną wymowę, znakomite aktorstwo i pieczołowicie odtworzony klimat nie tylko PRL, ale także Paryża, Berlina i Jugosławii z lat 50- i 60-ych ubiegłego wieku ma wszelkie dane ku temu, aby zjednać sobie uznanie oscarowych jurorów, przynajmniej na poziomie nominacji do najważniejszej z filmowych nagród. Póki co, już można odnotować 800-tysięczną widownię w Polsce i zakup licencji na rozpowszechnianie w blisko stu krajach świata. Tak, czy owak – sukces murowany.

Henryk Jezierski

„ZIMNA WOJNA”
Reżyseria: Paweł PAWLIKOWSKI, Scenariusz: Paweł PAWLIKOWSKI, Janusz GŁOWACKI, zdjęcia: Łukasz ŻAL, scenografia: Katarzyna SOBAŃSKA, Marcel SŁAWIŃSKI, kostiumy: Aleksandra STASZKO, charakteryzacja: Waldemar POKROMSKI, dźwięk: Maciej PAWŁOWSKI, Mirosław MAKOWSKI, montaż: Jarosław KAMIŃSKI, reżyser castingu: Magdalena SZWARCBART.
Obsada: Joanna KULIG, Roman KOT, Borys SZYC, Agata KULESZA, Adam WORONOWICZ, Adam FERENCY, Cedric KAHN, Jeanne BALIBAR.
Produkcja: Opus Film, Apocalypso Pictures, producenci: Ewa PUSZCZYŃSKA, Tanya SEGHATCHIAN, koprodukcja: MK Productions, Łódzki Fundusz Filmowy, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Śląski Fundusz Filmowy, Podkarpacka Komisja Filmowa, producent wykonawczy: Ewa PUSZCZYŃSKA, kierownik produkcji: Magdalena MALISZ, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Film4, BFI, Eurimages, CNC, ARTE France, Canal+ Polska, dystrybucja: Kino Świat.