MOTO.MEDIA.PL
  • HOME
  • O NAS
  • REKLAMA
  • AUTO MOTO MARKET
  • KONTAKT
10 sierpnia 2022

UKRAINA: WOJSKO ZAGRAŻA CYWILOM POPRZEZ LOKALIZOWANIE SIŁ W DZIELNICACH MIESZKALNYCH – RAPORT AMNESTY INTERNATIONAL

Ukraińskie wojska pod Słowiańskiem w czerwcu br.
© Scott Olson/Getty Images

Szkoły i szpitale wykorzystywane jako bazy wojskowe przez siły ukraińskie

„Nie mamy nic do powiedzenia na temat tego, co robi wojsko, ale płacimy cenę” – mieszkaniec miasta Bakhmut

„Bycie w pozycji obronnej nie zwalnia ukraińskiego wojska z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego” – Agnès Callamard

Ukraińskie wojsko zagroziło ukraińskim cywilom, zakładając bazy i działające systemy uzbrojenia w dzielnicach mieszkalnych – w tym w szkołach i szpitalach – starając się odeprzeć rosyjską inwazję, podała Amnesty International.

Taktyka Ukrainy naruszyła międzynarodowe prawo humanitarne, zamieniając obiekty cywilne w cele wojskowe. Kolejne rosyjskie ataki na zaludnionych obszarach zabiły cywilów i zniszczyły infrastrukturę cywilną.

Nie każdy rosyjski atak udokumentowany przez Amnesty International podążał za tym wzorcem. W niektórych miejscach, w których Amnesty International stwierdziła, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne – w tym w niektórych obszarach miasta Charków – Amnesty International nie znalazła dowodów na to, że siły ukraińskie znajdują się na obszarach cywilnych bezprawnie atakowanych przez rosyjskie wojsko.

Między kwietniem a lipcem badacze Amnesty International spędzili kilka tygodni badając rosyjskie ostrzały w regionie Charkowa, Donbasu i Mikołajowa. Amnesty International sprawdzała miejsca strajków, przesłuchiwała ocalałych, świadków i krewnych ofiar ataków oraz przeprowadzała analizy teledetekcji i broni. W trakcie tych dochodzeń Amnesty International znalazła dowody na to, że siły ukraińskie przeprowadzają ataki z obszarów mieszkalnych, a także opierają się w budynkach cywilnych w 19 miastach i wioskach w regionach. Laboratorium Dowodów Kryzysowych Amnesty International przeanalizowało zdjęcia satelitarne, aby jeszcze bardziej potwierdzić niektóre z tych incydentów.

Większość obszarów mieszkalnych, w których znajdowali się żołnierze, znajdowała się wiele mil od linii frontu i dostępne były realne alternatywy, które nie zagrażałyby cywilom – takie jak bazy wojskowe, gęsto zalesione obszary lub inne struktury dalej od obszarów mieszkalnych. W udokumentowanych przypadkach Amnesty International nie jest wiadomo, aby ukraińskie wojsko poprosiło lub pomogło cywilom w ewakuacji pobliskich budynków – nie podejmując wykonalnych środków ostrożności w celu ochrony ludności cywilnej.

Matka 50-letniego mężczyzny zabitego w ataku rakietowym 10 czerwca we wsi na południe od Mikołajowa powiedziała Amnesty International:
– Wojsko przebywało w domu obok naszego domu, a mój syn często przynosił jedzenie żołnierzom. Błagałem go kilka razy, żeby trzymał się stamtąd z daleka, bo bałem się o jego bezpieczeństwo. Tego popołudnia, kiedy doszło do strajku, mój syn był na dziedzińcu naszego domu, a ja w domu. Zginął na miejscu. Jego ciało zostało rozerwane na strzępy. Nasz dom został częściowo zniszczony.

Badacze Amnesty International znaleźli sprzęt wojskowy i mundury w sąsiednim domu.

Mykoła, który mieszka w wieżowcu w dzielnicy Łysychańsk (Donbas) wielokrotnie atakowany przez rosyjskie ataki, w których zginął co najmniej jeden starszy mężczyzna, powiedział Amnesty International:
– Nie rozumiem, dlaczego nasze wojsko strzela z miast, a nie z pola.

Inny mieszkaniec, 50-letni mężczyzna, powiedział:
– W okolicy zdecydowanie jest aktywność wojskowa. Kiedy jest wychodzący ogień, słyszymy potem nadchodzący ogień.

Badacze Amnesty International byli świadkami korzystania przez żołnierzy z budynku mieszkalnego około 20 metrów od wejścia do podziemnego schronu używanego przez mieszkańców, w którym zginął starszy mężczyzna.

6 maja br. w jednym z miast w Donbasie siły rosyjskie użyły szeroko zakazanej i z natury masowej amunicji kasetowej nad dzielnicą w większości jedno- lub dwupiętrowych domów, w których siły ukraińskie operowały artylerią. Odłamki uszkodziły ściany domu, w którym 70-letnia Anna mieszka z synem i 95-letnią matką. Anna powiedziała:
– Odłamki przeleciały przez drzwi. Byłem w środku. Ukraińska artyleria była w pobliżu mojego pola… Żołnierze byli za polem, za domem… Widziałem, jak wchodzili i wychodzili… od początku wojny… Moja mama jest sparaliżowana, więc nie mogłam uciec.

Na początku lipca br. robotnik rolny został ranny, gdy siły rosyjskie uderzyły w magazyn rolny w rejonie Mikołajowa. Kilka godzin po ataku badacze Amnesty International byli świadkami obecności ukraińskiego personelu wojskowego i pojazdów w magazynie zboża, a świadkowie potwierdzili, że wojsko korzystało z magazynu znajdującego się po drugiej stronie ulicy od farmy, w której mieszkają i pracują cywile.

W Bachmut kilku mieszkańców powiedziało Amnesty International, że ukraińskie wojsko korzystało z budynku zaledwie 20 metrów po drugiej stronie ulicy od wieżowca mieszkalnego. 18 maja br. rosyjski pocisk uderzył w front budynku, częściowo niszcząc pięć mieszkań i uszkadzając pobliskie budynki. Trzech mieszkańców powiedziało Amnesty International, że przed atakiem siły ukraińskie korzystały z budynku po drugiej stronie ulicy od zbombardowanego budynku i że dwie ciężarówki wojskowe były zaparkowane przed innym domem, który został uszkodzony po uderzeniu pocisku. Badacze Amnesty International znaleźli ślady obecności wojskowej w budynku i na zewnątrz budynku, w tym worki z piaskiem i plastikowe arkusze pokrywające okna, a także nowy amerykański sprzęt pierwszej pomocy.

– Nie mamy nic do powiedzenia na temat tego, co robi wojsko, ale płacimy cenę – powiedział Amnesty International mieszkaniec, którego dom również został uszkodzony w wyniku strajku.

Międzynarodowe prawo humanitarne wymaga, aby wszystkie strony konfliktu unikały lokalizowania, w maksymalnym możliwym zakresie, celów wojskowych na obszarach gęsto zaludnionych lub w ich pobliżu. Inne obowiązki w zakresie ochrony ludności cywilnej przed skutkami ataków obejmują usuwanie ludności cywilnej z okolic celów wojskowych i skuteczne ostrzeganie przed atakami, które mogą mieć wpływ na ludność cywilną.

Amnesty International skontaktowała się z ukraińskim Ministerstwem Obrony w sprawie swoich ustaleń z 29 lipca br., ale do momentu publikacji nie otrzymała odpowiedzi.

Agnès Callamard, Sekretarz Generalny Amnesty International:
– Udokumentowaliśmy sposób działania ukraińskich sił narażających cywilów na ryzyko i naruszających prawo wojny, gdy działają na zaludnionych obszarach. Bycie w pozycji obronnej nie zwalnia ukraińskiego wojska z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego. Wojsko nigdy nie powinno używać szpitali do angażowania się w działania wojenne i powinno używać szkół lub domów cywilnych tylko w ostateczności, gdy nie ma realnych alternatyw. Ukraiński rząd powinien natychmiast upewnić się, że lokalizuje swoje siły z dala od zaludnionych obszarów lub powinien ewakuować cywilów z obszarów, w których działa wojsko.

Bazy wojskowe w szpitalach i szkołach

Badacze Amnesty International byli świadkami wykorzystywania przez ukraińskie siły szpitali jako de facto baz wojskowych w pięciu lokalizacjach. W dwóch miastach dziesiątki żołnierzy odpoczywało, kręciło się i jadło posiłki w szpitalach. W innym mieście żołnierze strzelali z okolic szpitala. Rosyjski nalot 28 kwietnia br. zranił dwóch pracowników laboratorium medycznego na przedmieściach Charkowa po tym, jak siły ukraińskie utworzyły bazę w kompleksie. Wykorzystywanie szpitali do celów wojskowych jest jawnym pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego.

Ukraińskie wojsko rutynowo zakłada również bazy w szkołach w miastach i we wsiach w Donbasie i w rejonie Mikołajowa. Szkoły były tymczasowo zamknięte dla uczniów od początku konfliktu, ale w większości przypadków budynki znajdowały się w pobliżu zaludnionych obszarów.

W 22 z 29 odwiedzonych szkół badacze Amnesty International znaleźli żołnierzy korzystających z pomieszczeń lub znaleźli dowody na bieżącą lub wcześniejszą działalność wojskową – w tym obecność ekwipunku wojskowego, wyrzuconej amunicji, pakietów racji żywnościowych i pojazdów wojskowych. Siły rosyjskie uderzyły w wiele szkół używanych przez siły ukraińskie. W co najmniej trzech miastach, po rosyjskim bombardowaniu szkół, ukraińscy żołnierze przenieśli się do innych pobliskich szkół, narażając okoliczne dzielnice na podobne ataki.

W mieście na wschód od Odessy Amnesty International była świadkiem, jak ukraińscy żołnierze wykorzystywali obszary cywilne do zakwaterowania i jako miejsca postoju, w tym parkując pojazdy opancerzone pod drzewami w dzielnicach czysto mieszkalnych i korzystając z dwóch szkół położonych w gęsto zaludnionych dzielnicach mieszkalnych. Rosyjskie ataki w pobliżu szkół zabiły i zraniły kilku cywilów między kwietniem a końcem czerwca br. – w tym dziecko i kobietę zabitych w ataku rakietowym na ich dom 28 czerwca br.

W Bachmut siły ukraińskie wykorzystywały budynek uniwersytecki jako bazę, gdy 21 maja br. uderzył rosyjski atak, zabijając siedmiu żołnierzy. Uniwersytet sąsiaduje z wieżowcem mieszkalnym, który został uszkodzony w wyniku ostrzału, wraz z innymi domami cywilnymi oddalonymi o około 50 metrów. Badacze Amnesty International znaleźli szczątki pojazdu wojskowego na dziedzińcu zbombardowanego budynku uniwersytetu.

Międzynarodowe prawo humanitarne nie zabrania konkretnie stronom konfliktu wykorzystywania szkół, które nie są w trakcie sesji. Jednak wojsko ma obowiązek unikać korzystania ze szkół, które znajdują się w pobliżu mieszkań z cywilami, którzy narażając ich życie, chyba że istnieje nieodparta potrzeba wojskowa. Jeśli to zrobią, powinni ostrzec cywilów i, jeśli to konieczne, pomóc im w ewakuacji. Wydaje się, że nie miało to miejsca w sprawach rozpatrywanych przez Amnesty International.

Konflikty zbrojne poważnie utrudniają dzieciom prawo do edukacji, a wojskowe wykorzystanie szkół może doprowadzić do zniszczenia, które jeszcze bardziej pozbawi dzieci tego prawa po zakończeniu wojny. Ukraina jest jednym ze 114 krajów, które zatwierdziły Deklarację Bezpiecznych Szkół, porozumienie o ochronie edukacji w czasie konfliktów zbrojnych.

Masowe ataki sił rosyjskich

Wiele rosyjskich ataków, które Amnesty International udokumentowała w ostatnich miesiącach, zostało przeprowadzonych przy użyciu broni z natury masowej, w tym zakazanej na całym świecie amunicji kasetowej lub innej broni wybuchowej o szerokim zasięgu. Praktyka ukraińskiego wojska polegająca na lokalizowaniu celów wojskowych na zaludnionych obszarach w żaden sposób nie usprawiedliwia masowych ataków rosyjskich. Wszystkie strony konfliktu muszą w każdym czasie rozróżniać cele wojskowe od celów cywilnych oraz podejmować wszelkie możliwe środki ostrożności – w tym przy wyborze broni – w celu zminimalizowania szkód cywilnych. Masowe ataki, które zabijają lub ranią cywilów lub uszkadzają przedmioty cywilne, są zbrodniami wojennymi.

Amnesty International
(04.08.2022)

Od Redaktora:

1. Powyższy raport – jakkolwiek sporządzony i opublikowany przez CENTRALĘ Amnesty International – został błyskawicznie odszczekany nie tylko przez samych banderowców ale także przez banderowskie onuce reprezentujące tę samą organizację zarówno na Ukrainie, jak i w innych krajach, oczywiście Polski nie wyłączając. W środę, 10 sierpnia br. ukazało się oświadczenie Zarządu i Dyrektorki Amnesty International Polska z przeprosinami – uwaga! – „za ból i gniew wywołany komunikatem prasowym na temat taktyki wojsk ukraińskich”. Z dziennikarskiego obowiązku odnotujmy, że pod ww. „Zarządem i Dyrektorką” kryją się tacy dzielni funkcjonariusze „walki o prawa człowieka” jak – tu zachowujemy pisownię oryginalną – Maciek Czapliński (Prezes Zarządu), Dorota Łyszkowska (Skarbniczka Zarządu), Jacek Różycki, Michał Kurpiński, Agnieszka Gałka, Kacper Gwardecki, Iga Borowiecka-Grzywacz (Członkowie Zarządu) oraz Anna Błaszczak-Banasiak (Dyrektorka Biura Zarządu).

H. Jez.

SERCE ROŚNIE! GIETRZWAŁD: PROFANACJI CIĄG DALSZY

Related Posts

KRÓTKI PRZEWODNIK DLA SZABES-GOJÓW: DOWIEDZ SIĘ PRZED KIM PEŁZASZ

BEZ CENZURY

KRÓTKI PRZEWODNIK DLA SZABES-GOJÓW: DOWIEDZ SIĘ PRZED KIM PEŁZASZ

JĄDRO NACJONALIZMU UKRAIŃSKIEGO: BEZWZGLĘDNOŚĆ, OKRUCIEŃSTWO, RASIZM, ANTYPOLONIZM.

BEZ CENZURY

JĄDRO NACJONALIZMU UKRAIŃSKIEGO: BEZWZGLĘDNOŚĆ, OKRUCIEŃSTWO, RASIZM, ANTYPOLONIZM.

POMORKI: WOJENNE ZBRODNIE USA NA CYWILACH, WOŚP, CZYLI WIELKA ORKIESTRA ŚMIERTELNEJ PERFIDII, CMENTARNE PLONY COVIDA-19, UKRAIŃSKA „CYWILIZACJA” W POLSCE

BEZ CENZURY

POMORKI: WOJENNE ZBRODNIE USA NA CYWILACH, WOŚP, CZYLI WIELKA ORKIESTRA ŚMIERTELNEJ PERFIDII, CMENTARNE PLONY COVIDA-19, UKRAIŃSKA „CYWILIZACJA” W POLSCE

Kategorie

  • (D)EFEKTY
  • AKTUALNOŚCI
  • BEZ CENZURY
  • BLASKI I CIENIE SAMOCHODÓW UŻYWANYCH
  • FELIETONY, KOMENTARZE, POLEMIKI 1977 – 2023
  • FOTO-PRZESTROGA
  • GALERIE
  • JEDNOŚLADY
  • KOŚCIÓŁ
  • KRONIKA
  • MOTO-TECHNIKA
  • OD PIERWSZEGO WRAŻENIA
  • OGŁOSZENIA
  • OSTRZEGAMY, ODRADZAMY
  • OTRZYMALIŚMY, WYSZUKALIŚMY
  • PREMIERY
  • PUBLICYSTYKA
  • SERWIS AUTORYZOWANY
  • SOKÓŁ GDAŃSK
  • SPORT, TURYSTYKA
  • ZAPISKI PODSĄDNEGO
  • ŻYDOKOMUNA W REALIACH POLSKICH 1926 – 2023
MOTO.MEDIA.PL
  • Strona główna
  • O NAS
  • REKLAMA
  • AUTO MOTO MARKET
  • KONTAKT
  • Polityka prywatności
Copyright © MOTO.media.pl & PolskaWolna.pl All Rights Reserved

Dobrowolne wpłaty na rozwój portalu:

PLN – PKO Inteligo nr 50 1020 5558 1111 1172 6980 0030
USD – BIC/SWIFT: BPKOPLPW IBAN: PL88 1020 1811 0000 0502 0358 3184
EUR – BIC/SWIFT: BPKOPLPW IBAN: PL36 1020 1811 0000 0502 0358 3150
GBP – BIC/SWIFT: BPKOPLPW IBAN: PL39 1020 1811 0000 0902 0389 4755
CHF – BIC/SWIFT: BPKOPLPW IBAN: PL88 1020 1811 0000 0502 0389 4748

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Możesz włączyć/wyłączyć obsługę plików cookies w swojej przeglądarce.
Polityka prywatności OK, ROZUMIEM
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
CookieDurationDescription
cookielawinfo-checkbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Functional
Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
Performance
Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
Analytics
Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
Advertisement
Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
Others
Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
SAVE & ACCEPT